Eesti Kirikute Nõukogu

Veteranidepäeva üleskutse

Kuupäev:

Jüripäeval, 23. aprillil tähistatakse Eestis veteranipäeva. Aastast 2013 on püha Jüri ja kõigi sõjameeste päeva keskmes Eesti kaitseväe veteranid ning aprillikuu jooksul kogutakse Sinilillekampaania kaudu annetusi Eesti Vigastatud Võitlejate ühingule ehk kaitseväelastest ja kaitseliitlastest veteranide ja nende perede toetuseks.
Kutsume Eestimaal tegutsevaid kirikuid ja iga kogudust veteranipäeva eelsel või järgsel pühapäeval – 21. või 28. aprillil – võtma ühisesse eestpalvesse Eesti Kaitseväe veteranid ja nende pered. Samuti palvetagem jätkuvalt Ukraina ja Iisraeli sõdurite eest, kes võitlevad oma kodumaa vabaduse ja iseseisvuse eest.
23. aprillil hommikul toimub Tapa linnakus mälestusrivistus kus kaplan peab hingepalve sõjalistel missioonidel hukkunud Eesti sõdurite eest. Kell 12 toimub Toris Eesti Sõjameest Mälestuskirikus veteranipäeva jumalateenistus ja jüripäeva mälestustule süütamine. Tori jumalakoda on nii meestest ja naistest sõdurite mälestuse kogumise ja talletamise kirik kui ka tänaseid Eestimaa kaitsjaid ühendav pühapaik.
Kaitseväe veteranid on inimesed meie keskel, kellel on reaalne kogemus sõjalisest tegevusest ja olukordadest, kus ei kasutata paukpadruneid ega õppemiine ning kus tabamuse korral voolab reaalne veri. Nende elu, haavad ja läbielatu on olnud hind, mida oleme seni maksnud oma riigi julgeoleku ja liitlaste koostöö nimel. Ka tänased kulutused meie riigikaitsele ja Ukraina kaitsjate toetuseks on hind, mida tasume rahu ja õigluse nimel. Kristlastena usume, et sellel hinnal on väärtus ja lootus, kui Jumal meid õnnistab.
Kaplanitena kutsume usklikke Jumalat tänama Eesti vabaduse eest, hindama rahu ja turvalisust, mille keskel elame. Palvetagem oma Kaitseväe ja Kaitseliidu eest, et Jumal annaks juhtidele tarka ja kindlat meelt teha õigeid otsuseid, aitaks tugevdada koostööd liitlastega ning kingiks igale sõdurile alates reamehest kuni kindralini vaprat meelt täita ülesandeid jumalakartuse ja vastutustundega eesti rahva ees.
Jumala hoidmist ja rahu Eestile ja Ukrainale ja Iisraelile!
Kaitseväe peakaplan Ago Lilleorg
Kaitseliidu peakaplan Peeter Paenurm
Jürikuul AD 2024
Foto: erakogu